Przygotowanie do badań– ważne!

Na każdą wizytę proszę dostarczyć wyniki poprzednich badań, dokumentację medyczną dotyczącą badanego obszaru– wypisy ze szpitala, wyniki histopatologiczne itd. Dzięki temu możliwa jest konsultacyjna ocena badanych narządów wraz z oceną dynamiki zmian w trakcie wizyty, bez żadnych dodatkowych opłat.

Bez względu na rodzaj badań Pacjenci zgłaszający się na badania powinni posiadać przy sobie dokument tożsamości.

W odpowiedzi na Państwa sugestie wprowadziliśmy możliwość płacenia kartą!

USG jamy brzusznej i miednicy małej

Dorośli:

W dniu poprzedzającym badanie proszę unikać pokarmów wzdymających– surowych warzyw i owoców, itp.
U Pacjentów z tendencją do wzdęć zaleca się przyjęcie ESPUMISANU lub ESPUTICONU w następujący sposób: 3×2 tabletki w dniu poprzedzającym badanie i 2–4 tabletek rano i w południe w dniu badania– środek jest dostępny w aptekach bez recepty.
W dniu badania USG– pozostać 6 godzin na czczo.

Do badania należy zgłosić się z pełnym pęcherzem– to znaczy: na 2 godziny przed badaniem wypić 2 szklanki wody niegazowanej i od tego czasu nie oddawać moczu.

W dniu badania proszę nie palić papierosów, nie żuć gumy. Jeżeli Pacjent przyjmuje regularnie leki– proszę poinformować o tym przy umawianiu terminu. Zaleca się przyjęcie leków na nadciśnienie i innych zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego. Osobne zalecenia dotyczą leków na cukrzycę i moczopędnych, które przyjmuje się po badaniu.

Dzieci:

  • Dzieci do lat 3– bez przygotowania. W czasie badania jamy brzusznej może być potrzebne pojenie dziecka.
  • Dzieci starsze– bez sztywnych reguł: w miarę możliwości nie oddawać moczu, zaleca się powstrzymanie się od posiłku ok. 1-2 godzin przed badaniem.

Badanie prostaty sondą doodbytniczą (TRUS):

Zalecane wypróżnienie w dniu badania, w razie zaparć– czopek glicerynowy doodbytniczo rano w dniu badania, ew. wieczorem poprzedniego dnia.
Do badania należy zgłosić się z pełnym pęcherzem. Badanie wykonywane jest przed i po mikcji.

Biopsja Aspiracyjna Cienkoigłowa

To bezpieczny zabieg polegający na nakłuciu badanego obszaru cienką jednorazową igłą bez przerwania powłok skórnych. W celu zmniejszenia ryzyka powstania krwiaka (siniaka) zaleca się powstrzymanie od stosowania leków obniżających krzepliwość krwi: przez 2-3 dni nie należy przyjmować polopiryny, aspiryny i ich pochodnych ani pochodnych heparyny. Proszę poinformować o stosowanych lekach przy umawianiu wizyty. Biopsja jest wykonywana sterylnym sprzętem jednorazowego użytku. Zwykle znieczulenie nie jest stosowane, ponieważ  jest to zabieg porównywalny z zastrzykiem  lub pobraniem krwi. W wyjątkowych  sytuacjach można zastosować miejscowe znieczulenie środkiem chłodzącym (np.: chlorek etylu).